A munkám miatt néhány napot Bergenben voltam, és bár több időt töltöttem konferenciatermekben, mint a városban, azért sikerült pár apró benyomást szereznem a helyről.
Szerencsés vagyok, mivel a munkám nemzetközi jellege miatt évente lehetőségem van pár napot ingyen és bérmentve eltölteni valamelyik európai országban: tavaly Athénban voltam, idén szeptemberben pedig Bergenben, életemben először ennyire északon, és az „igazi északi európai országok” egyikében. Bár a munka utaknak megvan az a hátránya, hogy ilyenkor, nos, dolgozni kell, és nem császkálhatok egész nap a helyet és a kultúrát felfedezve, mint amúgy tenném, minimális benyomást azért sikerült szereznem az országról.
1) A természet tényleg nagyon szép
A fjordok és az északi fény területéről korántsem merészség kijelenteni, hogy gyönyörű természeti képződmények hazája. Sajnos északi fényhez nem volt szerencsém, de hét órát tölthettem el Európa egyik legszebb vasútvonalán, amely Oslótól Bergenig tart. Ez az útvonal annyira híres lett az utóbbi években, hogy cikkek és videók születtek róla, és nem véletlenül: egyes helyeken 1237 méterrel[1] a tengerszint felett fut, ami Észak-Európa legmagasabban elhelyezkedő vasút útvonalává teszi. A látkép ennek megfelelően alakul: szeptemberben zöld területek, gyönyörű folyók és tavak, valamint havas tájak váltották egymást, hét óra alatt mid a négy évszak képviselte magát.
képek a vonat ablakából
+1 random, abszolút nem a természetet idéző kép Oslóból, mert szeretem
2) A mentalitás zöld (vagy legalábbis annak tűnik)
Igazán király szállásunk (Green Rehab Comfort Hotel) volt, ahol nagy hangsúlyt fektettek a környezettudatosságra. A szobában mindenhol tippek voltak (pl.: hogy ne folyasd feleslegesen a vizet fogmosáskor), hacsak nem kérte az ember külön, nem vitték el naponta kimosni a törölközőjét (aminek én nagyon örültem, mert ez volt az egyik legnagyobb lelki sokk, amikor éltemben először nívósabb hotelben szálltam meg. Mekkora pocsékolás!), pláne nem dobták ki a frissen felbontott szappanját, amit még csak egyszer használt, hogy kicseréljék egy újra (második nagy lelki sokk), és egyáltalán, nem voltak hajlandóak követni a hotelek bevett, pazarló szokásait. Ellenben vegán szappant adtak, a szobában pedig egy angol nyelvű könyv várt, amely tele volt zöld tippekkel, és a slow lifestlye-t népszerűsítette egy rohanó világban, de még a social media promójuk is zöld volt: újrabögrét kaphattál hashtagelt posztért cserébe.
3) Norvégia tényleg drága
Ez azt hiszem, nem annyira meglepő, de azért minket sokkolt, hogy Oslo vasútállomáson a pisilés kb. 600 forintba került. Kajáért szerencsére csak egyszer kellett fizetnem, akkor az egyik olcsóbb, de szerencsére finom sült hal 8000 forintba került. Piát nem mertem venni. :D
4) Bergen, Norvégia kicsi ékszerládikája…
A szállás egy sétányira volt a belvárostól és a város Bryggen nevű kikötőjétől. Bryggen 1979 óta az UNESCO Világörökség része, bár az eredeti épületek nagy része a történelem során a tűz martalékává vált. Úgy néz ki, mintha egy adag mézeskalácsházat állítottak volna egymás mellé; az épületek nagy része boltoknak, éttermeknek, kávézóknak ad helyet, idevonzva a turistákat. Emellett itt található az egyetlen fennmaradt Hanza-elszámolóház, amely jelenleg múzeumként a hanza kereskedők életét mutatja be[2].
5) … nem is olyan kicsi
Miután napokat töltöttem el a belváros vonzáskörzetében, igencsak meglepődtem, amikor a Fløibanen siklóval felmentünk a Fløyen hegyre, és rájöttem, hogy a város egy hosszú sávban húzódik a tengerparttól a hegy mögé. Ezt az én butaságom számlájára írom, mivel ha időben belegondolok, hogy ez Norvégia második legnagyobb városa, vagy utána nézek, hogy 2019 elején kb. 213.000-re becsülték a népességszámot Norvégia majd 5,5 milliójából, akkor nem esik le az állam... Bár nem, igazából ekkor is leesett volna, mert annál meg sokkal nagyobbnak tűnt.
így terül el a város
legújabb barátommal fenn a hegyen
***
[1] Forrás: https://www.lifeinnorway.net/norway-by-train/
[2] Sajnos ezt nem láttam a nyitvatartási és a munkaidő ütközése miatt, de szeretnék visszajönni ide.